Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2024-2025

7ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων                                                                              29/02/2024
ΤΗΛ: 26510 49625
Mail: mail@7dim-ioann.ioa.sch.gr

«Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2024-2025»
Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη του Σχολείου μας για τη σχολική χρονιά 2024- 2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 Μαρτίου έως και 20 Μαρτίου και ώρες 13:15 – 14:00.
Στην Α΄ τάξη θα εγγραφούν μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 μέχρι και 31-12-2018.

Για την εγγραφή στην Α’ τάξη απαιτούνται:

α. Αίτηση εγγραφής .
β. Αντίγραφο Βιβλιάριου Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).
δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας
• Για κάτοχο κατοικίας, τίτλος ιδιοκτησίας ή λογαριασμός ΔΕΚΟ και εκκαθαριστικό ΔΥΟ.
• Για μισθωτή, μισθωτήριο συμβόλαιο και λογαριασμός ΔΕΚΟ (ταυτόχρονα).
ε. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου. Το Νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο Δημοτικό. Η Βεβαίωση φοίτησης δύναται να εκδίδεται και ηλεκτρονικά μέσω της ΕΨΠ( gov.gr) (ΚΥΑ με αρ. 520/2024(ΦΕΚ 658Ββ΄). Το Πιστοποιητικό Φοίτησης εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του μαθητή.

ΟΛΟΙ οι μαθητές μπορούν να εγγραφούν στο Ολοήμερο χωρίς προϋποθέσεις.
Αίτηση φοίτησης στο Ολοήμερο Πρόγραμμα του Σχολείου.

Τα όρια του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων ορίζονται ως εξής:
Περιλαμβάνει την περιοχή που οριοθετείται από τις οδούς
• Δωδώνης (ζυγοί αριθμοί από τη συμβολή με Αρύβα έως τη συμβολή με Δομπόλη)
• Δομπόλη
• Ευαγγελίδου
• Πανδοσίας
• Εφύρας (ζυγοί αριθμοί έως τη συμβολή με Λύγγου)
• Περιοχή Ζευγάρια
• Λόφος Μεϊντάνι (Δεξαμενή)
• Δεξαμενής
• Κλεισούρας (μονοί αριθμοί από τη συμβολή με Δεξαμενής έως τη συμβολή με Αργυροκάστρου
• Αργυροκάστρου (μονοί αριθμοί)
• Σπύρου Λάμπρου (μονοί αριθμοί από τη συμβολή με Αργυροκάστρου και ζυγοί αριθμοί από τη συμβολή με Σταυρίδη έως τη συμβολή με Σουλίου)
• Νεοφύτου Δούκα (ζυγοί αριθμοί από τη συμβολή με Σουλίου έως τη διακλάδωση και όλοι από τη διακλάδωση έως τη συμβολή με Καποδιστρίου)
• Καποδιστρίου (ζυγοί αριθμοί από τη συμβολή με Ναπ. Ζέρβα έως τη συμβολή με Ελένης Ζωγράφου)
• Ελένης Ζωγράφου (από τη συμβολή με Καποδιστρίου έως το τέλος)
• Αρύβα (μονοί & ζυγοί αριθμοί)

Οι εγγραφές μπορεί να γίνουν και ηλεκτρονικά με την υποβολή των δικαιολογητικών στο email του σχολείου: mail@7dim-ioann.ioa.sch.gr.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε στη Διεύθυνση του Σχολείου
στα τηλέφωνα 26510.49625 ή στο email: mail@7dim-ioann-ioa.sch.gr.

Η Διευθύντρια του Σχολείου
Ελένη Κωλέτση

Δημοσιεύθηκε στη 2023-2024 | Σχολιάστε

Γνωριμία με τον πολιτιστικό πλούτο του κάστρου της πόλης μας

Δημοσιεύθηκε στη Φροντίζω το περιβάλλον | Σχολιάστε

Εορτή των Τριών Ιεραρχών

Δημοσιεύθηκε στη 2023-2024 | Σχολιάστε

Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια και Λύκεια) και τα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

Εκδήλωση για τον Πολιούχο Άγιο Γεώργιο

Δημοσιεύθηκε στη Σχολικό Έτος 2023-2024 | Σχολιάστε

Απονομή ευρωπαϊκής ετικέτας ποιότητας σε έργο etwinning

Ύστερα από την εθνική ετικέτα ποιότητας απονεμήθηκε και η ευρωπαϊκή στο έργο etwinning που υλοποίησαν οι μαθητές του ΣΤ2 τμήματος του σχολείου μας κατά το σχολικό έτος 2022-2023 στο μάθημα των ΤΠΕ με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γιώτη Σοφία με τίτλο:

Tech for safety: Wireless bagalarm – Code with Micro:Bit.

Περισσότερες πληροφορίες για το έργο δείτε ΕΔΩ

Δημοσιεύθηκε στη 2023-2024, Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Μη πραγματοποίηση μαθημάτων την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο Τετάρτη 17 Ιανουαρίου οι μαθητές δεν θα προσέλθουν στο σχολείο λόγω γιορτής του πολιούχου της πόλης μας.

Η Διευθύντρια του σχολείου

Κωλέτση Ελένη

Δημοσιεύθηκε στη 2023-2024 | Σχολιάστε

Ενημέρωση για τη λήψη μέτρων προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού

Δημοσιεύθηκε στη 2023-2024 | Σχολιάστε

Ευχές για τα Χριστούγεννα από μαθητές του ολοήμερου.

Οι μαθητές Ορέστης και Άγγελος του ολοήμερου, στο μάθημα των ΤΠΕ,  προγραμμάτισαν έργο στο scratch για να ευχηθούν για τις γιορτές των Χριστουγέννων. Πατήστε την πράσινη σημαία παρακάτω για να το δείτε!

Δημοσιεύθηκε στη Σχολικό Έτος 2023-2024 | Σχολιάστε

Στιγμιότυπα από την ημέρα της γιορτής για τα Χριστούγεννα στο σχολείο