13-06-2019 Δημιουργία κόμικ από τους μαθητές του Γ1.

Οι μαθητές του Γ1 τμήματος του σχολείου μας δημιούργησαν το παρακάτω κόμικ κατά τη διάρκεια του μαθήματος των ΤΠΕ. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιήθηκε για την υλοποίησή του είναι ο κειμενογράφος LibreOffice Writer.

Posted in Σχολικό Έτος 2018-2019, ΤΠΕ | Leave a comment

05-06-2019 Δημιουργία του πλάνου εργαστηρίου Πληροφορικής από τους μαθητές του Δ1.

Οι μαθητές του Δ1 τμήματος δημιούργησαν στο LibreOffice Writer κατα το σχολικό έτος 2018-2019 το πλάνο εργαστηρίου της Πληροφορικής. Παρακάτω μπορείτε να δείτε την δουλειά τους:

Made with Padlet

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Πληροφορικής: Γιώτη Σοφία

Posted in Σχολικό Έτος 2018-2019, ΤΠΕ | Leave a comment

05-06-2019 Δημιουργία κόμικ από τους μαθητές του Γ2.

Οι μαθητές του Γ2 τμήματος του σχολείου μας δημιούργησαν το παρακάτω κόμικ κατά τη διάρκεια του μαθήματος των ΤΠΕ. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιήθηκε για την υλοποίησή του είναι ο κειμενογράφος LibreOffice Writer.

Posted in Σχολικό Έτος 2018-2019, ΤΠΕ | Leave a comment

«Η εφημερίδα μας» από το Β’1 με την καθοδήγηση της δασκάλας του Μαρίας Σαχανίδου.

Posted in Μαθήματα δασκάλου, Σχολικό Έτος 2018-2019, Χωρίς κατηγορία | Leave a comment

Νέα Τοιχογραφία στο Σχολείο μας

IMG_1546IMG_1544IMG_1545>Ευχαριστούμε θερμά τους καλλιτέχνες Χριστιάννα Φίλη,Δώρα Νάτση, Κωνσταντίνο Παπαδιά, Αγαθή Παππα, Ναταλία Βωσσου, Σταυρουλα Καραμάνη και Ελσα Τατση για την έμπνευση και δημιουργία μιας όμορφης τοιχογραφίας στον βορεινό τοίχο του Σχολείου μας.

Posted in 2018-2019 | Leave a comment

Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά

Ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 στις 09:00 π.μ.
Παρακαλούνται οι γονείς να μεριμνήσουν για την αποχώρηση των παιδιών τους.

Posted in Χωρίς κατηγορία | Leave a comment

15-06-2018 Ευχές για καλό καλοκαίρι από τους μαθητές της Δ τάξης

14 Ιουνίου 2018

Posted in Σχολικό Έτος 2017-2018 | Leave a comment

13-06-2018 Έργα μαθητών του ΣΤ2 στα πλαίσια υλοποίησης etwinning προγράμματος.

Οι μαθητές του ΣΤ2 τμήματος του σχολείου μας, κατα τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-2018 και στο μάθημα των ΤΠΕ, υλοποίησαν etwinning πρόγραμμα, όπου χρησιμοποίησαν ως γλώσσα επικοινωνίας με τους μαθητές των χωρών εταίρων την γλώσσα προγραμματισμού στο περιβάλλον του scratch. Στο τρίτο στάδιο του προγράμματος  δημιούργησαν τρία παιχνίδια για να εκτελεστούν από τα παιδιά των άλλων χωρών και έπαιξαν τα δικά τους παιχνίδια, όλα δημιουργήματα στο προγραμματιστικό περιβάλλον του scratch.

Πατήστε την σημαία για να ξεκινήσει το πρόγραμμα. Οι άνθρωποι αξίζουν περισσότερο από τα λεφτά! Χρησιμοποιώντας το δεξί και αριστερό βέλος του πληκτρολογίου, μετακινήστε το αυτοκίνητο ώστε να πιάσει τους ανθρώπους και όχι τα λεφτά. Κάθε φορά που πιάνει έναν ένθρωπο κερδίζετε έναν πόντο. Καθε φορά που πιάνει ένα κέρμα, χάνετε έναν πόντο. Αν καταφέρετε να κερδίσετε 5 πόντους μέσα σε 10 δευτερόλεπτα είστε νικητές.

Παήστε την πράσινη σημαία για να ξεκινήσετε. Μετακινήστε τον τερματοφύλακα δεξιά και αριστερά χρησιμοποιώντας το δεξί και αριστερό βέλος του πληκτρολογίου. Εάν σώσετε 25 σουτ, πηγαίνετε στο επόμενο επίπεδο όπου η μπάλα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα . Πρέπει να κάνετε και εκέι το ίδιο μέχρι να φτάσετε στην τελική πίστα. Εάν χάσετε ένα σουτ, χάνετε έναν πόντο.

Πατήστε την πράσινη σημαία για να ξεκινήστε . Με το δεξί και αριστερό βέλος κατευθύνετε κάθε αντικέιμενο στο σωστό καλάθι. Εαν βάλετε ένα αντικείμενο στο σωστό καλάθι κερδίζετε έναν πόντο, αλλιώς χάνετε έναν πόντο. Καλή διασκέδαση!

Posted in Σχολικό Έτος 2017-2018, ΤΠΕ | Leave a comment

Καλοκαιρινή γιορτή του σχολείου 2018.

γιορτη 7ου ΔΣ

Posted in Χωρίς κατηγορία | Leave a comment

Διακρίσεις μαθητών του σχολείου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης».

Στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης» που συνδιοργανώθηκε από το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών Τμήμα Φυσικής, την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση και την Ένωση Ελλήνων Φυσικών,

συμμετείχαν οι κάτωθι μαθητές του σχολείου μας οι οποίοι ΑΡΙΣΤΕΥΣΑΝ:

ο ΓΙΟΥΤΣΟΣ Βασίλειος της Ε τάξης κατέλαβε την 1η θέση

η ΡΡΑΠΑ Μπλερίνα της Ε τάξης κατέλαβε την 3η θέση

ο ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Δημήτριος-Ραφαήλ της ΣΤ τάξης κατέλαβε την 2η θέση

Έπαινο συμμετοχής έλαβε ο μαθητής μας ΚΟΚΟΡΔΑΤΟΣ Μιχαήλ της ΣΤ τάαξης.

Τους ευχόμαστε ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, πάντα επιτυχίες και δικρίσεις!!!

Posted in Σχολικό Έτος 2017-2018 | Leave a comment