04-04-2021 Αποφυγή κορωνοϊού: Εργασία μαθητών του ΣΤ2 τμήματος

Οι μαθητές του ΣΤ2 τμήματος του σχολείου στο μάθημα των ΤΠΕ κατά το σχολικό έτος 2020-2021 και με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Πληροφορικής Γιώτη Σοφίας προγραμμάτισαν παιχνίδι στο προγραμματιστικό περιβάλλον του scratch το οποίο και συμμετέχει στο 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

leave_koronoios   mathitiko_festival_panellinia

Πατήστε τη σημαία παρακάτω για να ξεκινήσετε το παιχνίδι. Στόχος του παιχνιδιού είναι να προλάβει ο ήρωας να μπει στο σπιτάκι πριν τον προλάβει ο κορωνοϊός. Σε κάθε πίστα που ακολουθεί το σπιτάκι βρίσκεται όλο και πιο μακριά από τον ήρωά ώστε να δυσκολεύει την είσοδό του σε αυτό. Τον ήρωα κάθε πίστας μπορείτε να τον κινήσετε πάνω, κάτω, δεξιά και αριστερά πατώντας αντίστοιχα το πάνω, κάτω, δεξί και αριστερό βέλος του πληκτρολογίου. Αν τον αγγίξει κορωνοϊός η πίστα ξεκινά από την αρχή. Νικητές κηρύσσεστε αν περάσετε και τις τρεις πίστες! Καλή επιτυχία!!!

Δημοσιεύθηκε στην Σχολικό Έτος 2020-2021, ΤΠΕ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.