Οι μαθητές της Δ τάξης του σχολείου καλωσορίζουν την μικρή Αμάλ με κόμικ

Η μικρή Αμάλ, μια κούκλα 3,5 μέτρων με την μορφή προσφυγοπούλας που αντιπροσωπεύει όλα τα εκτοπισμένα παιδιά του κόσμου πολλά από τα οποία ζουν μακριά από τις οικογένειές τους, θα ταξιδέψει περισσότερα από 8οοο χλμ μεταφέροντας το κατεπείγον μήνυμα “Μη μας ξεχνάτε”. Θα ξεκινήσει από τα σύνορα Συρίας-Τουρκίας και θα φτάσει στο Ηνωμένο Βασίλειο περνώντας από πολλές πόλεις και χωριά οχτώ χωρών για να βρει τη μαμά της. Σε κάθε μέρος που θα περνά η 9χρονη Αμάλ θα την καλωσορίζουν οι κοινότητες με καλλιτεχνικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις. Από τα Ιωάννινα θα περάσει στις 28 Αυγούστου.

Περισσότερες πληροφορίες για το δρώμενο:

a1  a2 a3 a4

Οι μαθητές της Δ τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων θα την καλωσορίσουν με ένα ψηφιακό βιβλίο που θα περιέχει κόμικς με πρωταγωνιστή την μικρή Αμάλ, το οποίο και δημιούργησαν στο μάθημα των ΤΠΕ κατά το σχολικό έτος 2020-21 με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Πληροφορικής κ. Γιώτη Σοφίας.

Δημοσιεύθηκε στην Σχολικό Έτος 2020-2021, ΤΠΕ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.