9-6-2014 Δημιουργία Comic

Οι μαθητές του Γ2 του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων δημιούργησαν τις δικές τους ιστορίες με τη μορφή comic. Για να υλοποιήσουν τη δραστηριότητα χρησιμοποίησαν λογισμικό επεξεργασίας κειμένου, αλλά και το εκπαιδευτικό λογισμικό Γλώσσα Γ-Δ Δημοτικού.

comic_glwssa_g-d  comic_writer

Με τον τρόπο αυτό εξασκήθηκαν στην πληκτρολόγηση κειμένου και τις απλές μορφοποιήσεις (αλλαγή χρώματος, μεγέθους, στοιχίσεων, …). Επίσης εξοικειώθηκαν σε πιο προχωρημένες έννοιες όπως η εισαγωγή εικόνας και η χρήση πλαισίων κειμένου. Ακόμη ασχολήθηκαν με την τακτοποίηση των αντικειμένων μέσα στο έγγραφο, αλλά και την αναδίπλωση του κειμένου γύρω από αυτά.

comic_1    comic_2  comic_3  comic_4  comic_5  comic_6  comic_7  comic_8

Συντονιστής της δραστηριότητας ήταν ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του Σχολείου Ιωάννης Κυριαζής.

Δημοσιεύθηκε στην ΤΠΕ, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.