Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας

Επειδή στην ζωή το πιο σημαντικό πράγμα είναι το ταξίδι, φέτος ο Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας μας ταξίδεψε στις Γαλλόφωνες χώρες. Ο σκοπός ήταν οι μαθητές, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού της γαλλικής γλώσσας Μούτσιου Αλεξία, να δημιουργήσουν το δικό τους  δωμάτιο αξιοπερίεργων εκθεμάτων (cabinet de curios ités) αποτελούμενο από γαλλικά αντικείμενα ή από γαλλόφωνες χώρες (ένα αντικείμενο ανά μαθητή της τάξης). Αν και δεν κερδίσαμε, συγχαίρουμε τους μαθητές που συμμετείχαν και που δούλεψαν με πολύ κέφι, χαρά και ενθουσιασμό καθώς και την εικαστικό μας Βέργου Ελευθερία για την πολύτιμη βοήθεια της. Φέτος κερδίσαμε σε γνώση. Με αφορμή τον διαγωνισμό της Γαλλοφωνίας 2023, είχαμε την ευκαιρία να εξερευνήσουμε ένα θέμα που προσφέρει πολλές δυνατότητες ανάδειξης της δημιουργικότητας και της φαντασίας, αλλά και του προβληματισμού, της έρευνας και της παρατηρητικότητας. Ανακαλύψαμε στοιχεία του πολιτισμού και της κουλτούρας των γαλλόφωνων χώρων. Γνωρίσαμε τη γαστρονομία, τα αξιοθέατα, τις εφευρέσεις, την μουσική και άλλα πολλά. Η όλη διαδικασία ήταν πολύ ευχάριστη, δημιουργική και πάνω απ’ όλα ομαδική. Μάθαμε διασκεδάζοντας και δημιουργήσαμε το δικό μας μουσείο αξιοπερίεργων εκθεμάτων.

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το έργο τους!

Δημοσιεύθηκε στην Γαλλικά, Εικαστικά, Σχολικό Έτος 2022-2023. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.