Μικροί «δημοτικοί σύμβουλοι» στο Δήμο Ιωαννιτών.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης του σχολείου μας επισκεφτήκαμε το Δημαρχείο της πόλης των Ιωαννίνων όπου μας υποδέχτηκαν ο δήμαρχος Ιωαννιτών κύριος Παπαγεωργίου Δημήτρης και ο αντιδήμαρχος σε θέματα Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Επιχειρηματικότητας κύριος Αϊβατίδης Ιωάννης.

Εκεί μας ξενάγησαν στις αίθουσες του Δημαρχείου και ιδιαίτερα στην αίθουσα όπου συνεδριάζει το δημοτικό συμβούλιο. Ο κύριος Αϊβατίδης, αφού μας έδωσε κάποιες ιστορικές πληροφορίες σχετικά με το κτίριο και τις χρήσεις του από το παρελθόν μέχρι σήμερα, μας εξήγησε τη διαδικασία με την οποία γίνονται οι συνεδριάσεις του δημοτικού συμβουλίου όπως και για τη δημοκρατική διαδικασία των εκλογών μέσα από την οποία οι δημότες ψηφίζουν για να εκλέξουν τους αντιπροσώπους τους. Μας βοήθησε επίσης να λύσουμε όποιες απορίες είχαμε σχετικές με την επίσκεψή μας.Τους ευχαριστούμε πολύ και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο δύσκολο έργο τους από όποιο μετερίζι και αν «μάχονται» για να έχουμε εμείς τα παιδιά μια καλύτερη πόλη.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ Τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων και οι εκπαιδευτικοί τους.

Δημοσιεύθηκε στην Σχολικό Έτος 2023-2024. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.