28/04/2017 – Συμμετοχή του σχολείου στο 7ο μαθητικό φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στο 7ο μαθητικό φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας με τα παρακάτω έργα:

7th_digifest

7digfest2

1. Οι μαθητές του ΣΤ1 τμήματος, στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ, συμμετείχαν σε ενα πρόγραμμα etwinning με θέμα: “International Scratch Challenge”. Κατα τη διάρκεια υλοποίησης του project, χρησιμοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον του SCRATCH, παρουσίασαν τους εαυτούς τους, το σχολείο και την πόλη τους. Την δουλεία τους μπορείτε να την δείτε παρακάτω:

2. Οι μαθητές του ΣΤ1 τμήματος, στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ, δημιούργησαν παιχνίδι στο scratch σχετικό με τις περιπέτειες του Οδυσσέα από την αποχώρησή του από την Τροία μέχρι την άφιξή του στην Ιθάκη. Κάθε πίστα και μια διαφορετική περιπέτεια. Πάτησε την σημαία για να ξεκινήσει το παιχνίδι, ακολούθησε τις οδηγίες της κάθε πίστας και βοήθησε τον Οδυσσέα να φτάσει στην Ιθάκη. Καλή διασκέδαση!!!

3. Έξι μαθητές του ΣΤ2 τμήματος  δημιούργησαν ένα ευφυές σύστημα παρκαρίσματος, για την συμμετοχή τους στον 3ο Περιφερειακό διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στον οποίο και κατέλαβαν την 3η θέση.

Δημοσιεύθηκε στην Σχολικό Έτος 2016-2017, ΤΠΕ, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.