Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα 08-09-10.11.2017

Η εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα των μαθητών της ΣΤ τάξης του Σχολείου μας στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Την Τετάρτη 08.11.2017 οι μαθητές μας επισκέφθηκαν το Αστεροσκοπείο Αθηνών όπου ξεναγήθηκαν από τους αστροφυσικούς και παρατήρησαν τον ουράνιο θόλο με το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο. Την Πέμπτη ξεναγήθηκαν στον Εθνικό Ιστορικό Μουσείο ? Παλαιά Βουλή όπου θαύμασαν τα εκθέματα σχετικά με την επανάσταση του 1821 και το νεοσύστατο ελληνικό κράτος. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο Πολεμικό Μουσείο και γνώρισαν ηρωικές στιγμές της ελληνικής ιστορίας. Το απόγευμα της ίδια μέρας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Ελλήνων σχετικά με τον Ιωάννη Καποδίστρια και ξεναγήθηκαν στους κύριους χώρους του Κοινοβουλίου. Επισκέφτηκαν την αίθουσα της Ολομέλειας και γνώρισαν τον τρόπο λειτουργίας της Βουλής. Την τελευταία μέρα της επίσκεψης, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Μουσείο της Ακρόπολης και στον Αρχαιολογικό χώρο. Το μεσημέρι παρακολούθησαν το πρόγραμμα εικονικής περιήγησης στη Θόλο του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού με θέμα την Αγία Σοφία της Κωνσταντινούπολης.

Δημοσιεύθηκε στην Σχολικό Έτος 2017-2018. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.