Μαθαίνω για παραδοσιακά μουσικά όργανα γεωγραφικών διαμερισμάτων της Ελλάδας.

Οι μαθητές του ΣΤ1 τμήματος του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων κατά το σχολικό έτος 2021-22 και υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Πληροφορικής κ. Γιώτη Σοφίας δημιουργήσανε μία εφαρμογή με την οποία κάποιος μπορεί να γνωρίσει  παραδοσιακά μουσικά όργανα γεωγραφικών διαμερισμάτων της Ελλάδας διαβάζοντας λίγες πληροφορίες γι’ αυτά αλλά και ακούγοντας την μουσική υπόκρουσή τους. Τα μουσικά κομμάτια επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός μουσικής αγωγής κ. Νάτση Ουρανία με τους μαθητές της Γ τάξης του 9ου Πειραματικού Δ.Σ. Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ιωαννίνων στα πλαίσια συνεργασίας στο πανευρωπαϊκό πρόγραμμα Teachers4Europe.

Αρχικά οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και κάθε ομάδα ανέλαβε κάποιο γεωγραφικό διαμέρισμα της Ελλάδας.

Η κάθε ομάδα αναζήτησε στον παγκόσμιο ιστό πληροφορίες για τα διάφορα μουσικά όργανα της περιοχής αρμοδιότητάς της και κατέγραψε τις πληροφορίες σε ένα κοινόχρηστο ψηφιακό πίνακα padlet.

Τέλος έγραψε κώδικα χρησιμοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον του schatch3.0 και μετά την ενοποίηση των προγραμμάτων που έγραψε η κάθε ομάδα προέκυψε το έργο που μπορείτε να δείτε παρακάτω.

Για να ξεκινήσετε πατήστε τη σημαία.

Για να πάρετε πληροφορίες για το έργο κάντε ένα αριστερό κλικ πάνω στο ανθρωπάκι που βρίσκεται κάτω δεξιά.

Επιλέξτε μία περιοχή κάνοντας ένα αριστερό κλικ πάνω της και θα εμφανιστούν  παραδοσιακά όργανα αυτής.

Κάντε ένα αριστερό κλικ σε όποιο από αυτά θέλετε και θα πάρετε λίγες πληροφορίες και θα ακούσετε τον ήχο του.

Μπορείτε έπειτα να συνεχίσετε με άλλο όργανο της ίδιας περιοχής.

Αν θέλετε να επιλέξετε άλλη περιοχή κάντε ένα αριστερό κλικ στο κουμπί επόμενη περιοχή.

Συνεχίζετε με τον ίδιο τρόπο.

Με το έργο αυτό οι μαθητές συμμετέχουν στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Δημοσιεύθηκε στην Σχολικό Έτος 2021-2022, ΤΠΕ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.