Και τα παιδιά έχουν δικαιώματα…

Οι μαθητές της Δ τάξης του σχολείου μας με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Δρίβα Αγγελικής(δασκάλα), Θεοχάρη Ηλία(δάσκαλος), Γιώτη Σοφίας(εκπαιδευτικός Πληροφορικής), Βέργου Ελευθερίας(εκπαιδευτικός Εικαστικών) και Κούτη Κονδυλένιας(μουσικός) με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο γνώρισαν τα δικαιώματά τους, την αξία τους και την απόλαυσή τους από όλα τα παιδιά του κόσμου ενώ ανέπτυξαν την αίσθηση της δικαιοσύνης και της υπεράσπισης των δικαιωμάτων όλων των παιδιών. Ανέπτυξαν την φαντασία τους και το καλλιτεχνικό τους ταλέντο ζωγραφίζοντας, γράφοντας ποιήματα και δημιουργώντας κόμικ. Μελοποίησαν κάποιο από τα ποιήματά τους. Χρησιμοποίησαν μέσα ψηφιακής τεχνολογίας και κατάλληλες εφαρμογές για να εκφραστούν και να καλλιεργήσουν ψηφιακές δεξιότητες. Ψηφιοποίησαν τις ζωγραφιές τους, δημιούργησαν αφίσα σε πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου, ηλεκτρονικό βιβλίο με τα κόμικ τους σε διαδικτυακή εφαρμογή και βίντεο με τις ζωγραφιές τους και τα ποιήματα συνοδευόμενα από το μουσικό τους κομμάτι σε πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο.

παρουσίαση δράσης

αφίσα

ψηφιακό βιβλίο

βιντεοσκοπημένο το παραπάνω βιβλίο

βίντεο

Με τα παραπάνω έργα οι μαθητές συμμετέχουν

στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

και στο festival του  «Κι αν ήσουν εσύ;» του Πανελλήνιου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση.

Δημοσιεύθηκε στην Εικαστικά, Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ - Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Μαθήματα δασκάλου, Μουσική, Σχολικό Έτος 2021-2022, ΤΠΕ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.