Εικαστική Έκθεση: “Τέχνη τεχνάζεται ανθρώπου περιβάλλον”

“Τέχνη τεχνάζεται ανθρώπου περιβάλλον”. Μια αντάμωση σε μια Εικαστική Έκθεση για το Περιβάλλον, που οργανώθηκε ως δράση στα εργαστήρια δεξιοτήτων με θεματικό κύκλο: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, υποθεματική: Κλιματική αλλαγή – Φυσικές Καταστροφές,  τίτλο: Ενδιαφέρομαι και Προστατεύομαι, από μαθητές και εκπαιδευτικούς του 7ου Δ.Σ. (Ε1 & Ε2), του 8ου Δ.Σ. ( Γ1, Ε1, Στ1 & Στ2) και του 5ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων στις 7, 8, 9 Ιουνίου στη ΖΠΑ. Οι μαθητές ανέδειξαν το θέμα πολυδιάστατα (φύση, άνθρωπος, πόλη, κλιματική αλλαγή, διατροφή, μαθηματικά, τεχνολογία) σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των τάξεων και τους εικαστικούς των σχολείων με κατασκευή γλυπτού εναλλακτικών υλικών, σκίτσα και ζωγραφικά έργα που εμπνεύστηκαν από μεγάλους ζωγράφους συνδέοντας διαφορετικά ρεύματα της Τέχνης με σουρεαλιστικά, εξπρεσιονιστικά, κυβιστικά και ιμπρεσιονιστικά έργα. Μέσα από την Τέχνη και σε ένα διαθεματικό πλαίσιο που αναδεικνύει την οικουμενικότητα των ιδεών προσεγγίστηκαν με πρωτότυπο τρόπο τα προβλήματα περιβάλλοντος και η σημασία αντιμετώπισής τους και ταυτόχρονα καλλιεργήθηκε η κριτική και δημιουργική σκέψη Με χαρά σας παρουσιάζουμε ένα πολυσύνθετο και πολύπλευρο καλλιτεχνικό μωσαϊκό με χρώματα, μηνύματα, ανατροπές & προτάσεις δίνοντας τη δική μας άποψη. Σας περιμένουμε!!!

Εκπαιδευτικοί του σχολείου που συνεργάστηκαν: Θεοχάρης Ηλίας, Ελευθεριάδου Λασκαρίνα και Βέργου Ελευθερία.

« από 34 »
Δημοσιεύθηκε στην Σχολικό Έτος 2022-2023, Φροντίζω το περιβάλλον. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.