“Μαμά, χάρισέ μου λίγο ουρανό”

Στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου στις 2 Απριλίου, φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Ε τάξης την αγαπημένη μας συγγραφέα Σοφία Σιωπίκη Γραμμόζη και το βιβλίο της “Μαμά, χάρισέ μου λίγο ουρανό”! Το βιβλίο μας προβλημάτισε σε θέματα του προσφυγικού ζητήματος, της διαφορετικότητας και της αποδοχής. Επίσης προσεγγίστηκε μέσα από την ιστορία το θέμα του δότη μυελού των οστών και οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν στον εθελοντισμό και την προσφορά. Τέλος με τη συγγραφέα μιλήσαμε για την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου και η συγγραφέας απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών.

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία!

Η παραπάνω δράση υποστήριξε τα  εργαστήρια δεξιοτήτων:

Θεματικός Κύκλος: . ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ                                                                   Υποθεματική: Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία – Πρόληψη                                                Τίτλος: Ανακαλύπτω τον Εαυτό μου – Κατανοώ τους Άλλους

Θεματικός Κύκλος: ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ – Κοινωνική Συναίσθηση & Ευθύνη Υποθεματική: Εθελοντισμός                                                                                                      Τίτλος: Δρω για έναν καλύτερο κόσμο

Δημοσιεύθηκε στην Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ - Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη, Ζω καλύτερα - Ευ ζην, Σχολικό Έτος 2022-2023. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.