26-03-2015-Παλαιά επαγγέλματα από τους μαθητές του Δ2.

Παλαιά επαγγέλματα Δ2

Οι μαθητές του Δ2 τμήματος του σχολείου υλοποίησαν εργασία σχετική με κάποια επαγγέλματα του παρελθόντος που στις μέρες μας τείνουν να εξαφανιστούν. Χωρίστηκαν σε ομάδες και κάθε ομάδα ασχολήθηκε και με ένα επάγγελμα. Τα μέλη κάθε ομάδας κάνοντας ιστοεξερεύνηση:
συνέλεξαν πληροφορίες για το επάγγελμά τους από συγκεκριμένες σελίδες του παγκόσμιου ιστού,
συνέθεσαν δικό τους κείμενο απαντώντας σε συγκεκριμένα ερωτήματα της ιστοεξερεύνησης,
το εισήγαγαν σε σελίδα που έφτιαξαν σε wiki και το μορφοποίησαν,
το αναπαρήστησαν σε ψηφιακή ζωγραφιά την οποία δημιούργησαν στο KolourPaint και την τοποθέτησαν στη σελίδα τους στο wiki,
πρόσθεσαν βίντεο που δημιούργησαν στο OpenShotVideo Editor, χρησιμοποιώντας έτοιμες εικόνες, την ηχογραφημένη φωνή τους και ορχηστρικό μουσικό κομμάτι, καθώς και έτοιμο συγκεκριμένο βίντεο που βρήκαν στον παγκόσμιο ιστό.

Πατήστε   ΕΔΩ

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός πληροφορικής: Γιώτη Σοφία

Δημοσιεύθηκε στην ΤΠΕ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.